Legenda svetovej módy Tommy Hilfiger: Všetko sa naučil sám

Tommy Hilfiger

Značka Tommy Hilfiger je známa mnohým, no čo viete o jej zakladateľovi, legende svetovej módy a kráľovi amerického „preppy“ štýlu, ktorý dal svoje meno známej značke? Kariéra Tommyho Hilfigera je v podstate akousi ukážkou amerického sna v praxi, čo platí aj pre rovnomennú značku.

Úspešný samouk

Ešte ako tínedžer si založil módny biznis, a to bez akejkoľvek predchádzajúcej skúsenosti s odevným priemyslom či návrhárstvom. Koncom 60. rokov začínal ako predajca džínsov v mestečku neďaleko New Yorku. Vtedy nosil dlhé vlasy a hippie mládeži ponúkal zvonové nohavice. Neskôr mu však obchod skrachoval.

Po tom, čo chvíľku študoval marketing, sa podujal na dlhodobú stáž do indických tovární na džínsy. Práve takéto praktické samoštúdium sa ukázalo ako základ pre jeho neskoršiu návrhársku tvorbu. 

Tommy Hilfieger

Zrodenie známej značky

Vďaka tomu, že sa spriatelil s Andym Warholom, sa dodnes vo svojej tvorbe inšpiruje pop-artom. Trvalým a ešte väčším zdrojom jeho inšpirácie je uhladený štýl študentov z prestížnych amerických škôl nazývaný preppy. S predstavou tradičnej americkej módy odštartoval v roku 1985 svoju rovnomennú značku oblečenia i topánok Tommy Hilfiger, ktorá si dnes užíva obľubu po celom svete.

O značke Tommy Hilfiger sa svet dozvedel v momente, ako sa na prestížnom reklamnom mieste – na Times Square v New Yorku – objavil obrovský billboard. Veľká kampaň tak Hilfigera zaradila k menám hlavných amerických návrhárov tej doby.

Móda, celebrity, priatelia

Tommy Hilfiger sa stal jedným z prvých, čo v módnej sfére pochopili sili a moc sveta celebrít. Treba však dodať, že na rozdiel od konkurencie, celebritám za propagáciu nemusel platiť, pretože mnohým sa stal blízkym priateľom.

Hoci zlatý vek pre túto značku nastal v deväťdesiatych rokoch, oblečenie a topánky Tommy Hilfiger patria k veľmi obľúbeným aj dnes.