Prečo vo svojom šatníku potrebujete sako? Tipy, ako si vybrať správny strih

Prečo vo svojom šatníku potrebujete sako? Tipy, ako si vybrať správny strih

Poznáme niekoľko kúskov dámskeho oblečenia, ktoré by v žiadnom prípade nemalo chýbať ani vo vašom šatníku. Jedným z nich je klasické dámske sako, kráľ medzi nadčasovými a elegantnými kúskami.

Sako je základom šatníka. Ak nejaké vlastníte, isto viete, že sa dá nosiť celoročne. V lete ho využijete počas chladnejších dní, na jar a jeseň ho môžete nosiť ako vrchný odev a v zime zas pod bundu. Vďaka saku budete vždy vyzerať elegantne a upravene.

Vybrať si správny strih saka, ktoré vám sadne ako uliate a bude vám krásne formovať postavu, môže byť niekedy náročné. Najmä, ak máte aj iné kritériá, ako napríklad špecifickú farbu, strih, materiál či značku. Poďme sa pozrieť na niekoľko super tipov, ako si vybrať dokonale padnúce dámske sako.

Ramená

Ak vám bude sako správne sedieť na ramenách, máte spolovice vyhraté. Dôležité je, aby rameno saka končilo tam, kde vaše rameno. Pokiaľ je ramenný šev nad alebo pod vaším prirodzeným ohybom ramena, sako nesedí správne.

Prsia a pás

Strih v oblasti pŕs a pása sa môže líšiť v závislosti od strihu a štýlu vybraného saka. Vždy si však všímajte jednu kľúčovú vec, a tou je veľkosť. Na prsiach a páse by vám sako nemalo byť nikdy veľké a, naopak, ani malé. Pri skúšaní sa skúste zohnúť či zhrbiť a sledujte, ako sa sako v týchto častiach zachová. Pokiaľ sa materiál krčí alebo príliš napína, siahnite po inej veľkosti.

Rukávy

Na trhu sú saká s rôznou dĺžkou rukávov, napríklad ¾. Ak však vyberáte sako s dlhým klasickým rukávom, všímajte si, či vám rukáv siaha až po kĺb na palci. Ako na to? Postavte sa tak, aby vám ruky smerovali rovno po bokoch. Sú vám rukávy krátke? Hľadajte iný strih alebo veľkosť. Ak sú vám rukávy dlhé, avšak inde vám sako perfektne sedí, v tom prípade vám pomôže krajčírka.

Pokiaľ máte široké ramená, vyhnite sa sakám, ktoré majú vypchávky či rôzne aplikácie na pleciach. Naopak, takéto saká si vyberajte v prípade, že sú vaše ramená úzke. Ste žena s nižšou postavou? Zabudnite na oversized kúsky a stavte na kratšie strihy. Teraz už viete, ako si vybrať sako, ktoré vám bude perfektne pasovať a zvýrazní vaše krivky. Štýl a farba saka je už iba na vás a vašich osobných preferenciách.